Get Up to 40% OFF New-Season StylesMenWomen * Limited time only.

Zasadnicze różnice między haftem a nadrukiem

haft

Zasadnicze różnice między haftem a nadrukiem

Poszukujesz nowoczesnych technik zdobienia odzieży oraz wielu innych akcesoriów? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź, czym jest nadruk, a także co dokładnie odróżnia go od haftu. Oto podstawowe informacje w tym zakresie, o których musisz pamiętać.

Haft komputerowy a nadruk – główne różnice

Haft to odwzorowywanie danego motywu za pomocą ściegów, które nanoszone są dzięki działaniu programu komputerowego. Metoda ta ma w praktyce zalet, pozwala bowiem m.in. na bardzo dokładne przenoszenie różnych rysunków, a także cechuje się dużą trwałością. Co ważne, haft komputerowy jest również odporny na ścieranie się, dlatego też takie zdobienie jest naprawdę trwałe.

Czym natomiast jest nadruk? To technika, w przypadku której dochodzi do przenoszenia farby na dowolnie wybrane tworzywo, czyli nie tylko tkaninę, ale także plastik lub folię. Popularny jest w tym przypadku m.in. sitodruk, który gwarantuje trwałość, odporność na działanie wody oraz promieniowania UV, a także dużą estetykę wykonania.

Różnica polega więc na samym sposobie nanoszenia rysunków i grafik, a także na tym, jaki efekt one gwarantują. Metody mają też różne możliwości zastosowania: w przypadku haftu jest to przede wszystkim odzież, zaś nadruki można wykonywać na niemalże dowolnie wybranej powierzchni.

Którą z metod wybrać?

Obydwie metody mają wiele praktycznych zalet, wybór zależy więc przede wszystkim od tego, jaki dokładnie efekt chce się uzyskać. Co istotne, haft jest m.in. bardziej wypukły, dzięki czemu nadaje odzieży ekskluzywności oraz klasy. Nic dziwnego, gdyż często właśnie tą metodą wykonywane są logotypy najbardziej znanych firm odzieżowych.

Zdarza się jednak, że to jednak nadruk powinien być preferowaną metodą. Będzie miało to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest zadrukowanie naprawdę dużej powierzchni, a także wykonanie bardzo małych detali oraz połączenie wielu gradientów.

Jak widać haft komputerowy oraz nadruk to metody, które znacznie się od siebie różnią. Którą z nich więc wybrać? To zależy od osobistych potrzeb i wymogów danego zlecenia.